Filologia
studia 3 letnie - licencjackie
profil praktyczny
Plan zajęć dostosowany także do osób pracujących
Filologia angielska
- Filologia angielska specjalizacja translatoryka stosowana
Filologia angielska specjalizacja amerykanistyka
Filologia słowiańska
- Filologia słowiańska - język rosyjski z językiem ukraińskim (od podstaw i dla zaawansowanych)
- Specjalizacja: Wspólnotowy ruch graniczny i administracja celna
Instytut Neofilologii
ul. Wojsławicka 8b
22 – 100 Chełm
Tel. 82 564 20 80
email: neofilologia@pwszchelm.edu.pl
Filologia angielska
Wiedza i umiejętności
AMERYKANISTYKA
- Wiedza odnoszącą się do systemu społeczno-politycznego, historii oraz kultury kraju
- Wiedza, dotycząca specyfiki administracyjnej, politycznej oraz prawnej USA
- Umiejętności prowadzenia dyskursu, negocjacji oraz analizy i interpretacji różnorodnych tekstów w języku angielskim
TRANSLATORYKA STOSOWANA
- Umiejętność tłumaczenia dokumentów i tekstów specjalistycznych, literackich, filmowych
- Umiejętność wykorzystania nabytej wiedzy w zakresie językoznawstwa, literaturoznawstwa i kulturoznawstwa oraz języka angielskiego w sektorze gospodarki, kultury, mediów za sprawą różnorodnych działań zawodowych o charakterze międzynarodowym oraz w pracy tłumacza
Możliwości zatrudnienia
- Służby dyplomatyczne i konsularne (po centralnym przeszkoleniu)
- TV, radio, prasa, internet – dziennikarstwo, redakcja, tłumaczenia
- Instytucje wydawnicze i promocyjne – redaktor/wydawca
- Stanowiska łącznika językowego pomiędzy administracją lokalną a wojskami NATO
- Biura podróży, firmy spedycyjne, linie lotnicze
- Tłumaczenia i konsultacje językowe w przedstawicielstwach firm w kraju i zagranicą
- Biura tłumaczeń (dokumenty specjalistyczne, literackie, filmowe, itd.)
- Instytucje wydawnicze, promocyjne – redaktor/wydawca
- Konsultant i doradca językowy w administracji państwowej
- Przedstawiciel administracji państwowej w agendach Unii Europejskiej
Filologia słowiańska
Wiedza i umiejętności
- Gruntowna znajomość języków obcych, połączona z umiejętnością ich praktycznego zastosowania w pracy zawodowej związanej z obsługą ruchu granicznego
- Znajomość języka rosyjskiego na poziomie B2 oraz języka ukraińskiego na poziomie B1 (nauka każdego języka od podstaw lub w stopniu zaawansowanym)
- Wiedza i kwalifikacje zawodowe w zakresie handlu międzynarodowego, procedur celnych, prawa celnego, administracji celnej, prowadzenia korespondencji służbowej w języku rosyjskim i ukraińskim
- Umiejętności dokonywania tłumaczeń i prowadzenia negocjacji w wyżej wymienionych językach
- Znajomość rosyjskiej i ukraińskiej dokumentacji celnej oraz terminologii z zakresu obsługi ruchu granicznego
- Szeroka wiedza religioznawcza i kulturoznawcza na temat Rosji i Ukrainy
-
Absolwent może ubiegać się o wpis na listę agentów celnych
Możliwości zatrudnienia
- Instytucje obsługujące ruch graniczny na przejściach z Rosją, Ukrainą i Białorusią
- Straż Graniczna, Urząd Celno-Skarbowy
- Agencje celne, międzynarodowe firmy spedycyjne
- Firmy, organizacje i przedsiębiorstwa współpracujących z krajami Europy Wschodniej
Kierunek: FILOLOGIA
Specjalność:
Filologia angielska specjalizacja amerykanistyka
studia 3 letnie, stacjonarne i niestacjonarne
tytuł zawodowy: licencjat
Absolwent Filologii Angielskiej o specjalności Amerykanistyka uzyskuje gruntowną wiedzę językoznawczą i kulturoznawczą, pozwalającą na swobodne funkcjonowanie na wielu płaszczyznach zawodowych takich jak: dziennikarstwo, „public relations”, administracja państwowa, dyplomacja lub tłumaczenia.
Jeśli interesuje Cię historia i szeroko pojęta kultura Nowego Świata, amerykanistyka jest świetną propozycją dla Ciebie. Specjalizacja amerykanistyka to wyjątkowe połączenie historii i filologii angielskiej. Skupia w sobie nie tylko historię powszechną, historię USA i język angielski, ale pozwala również zgłębić tajniki kultury i obyczajowości Stanów Zjednoczonych.
Studia amerykanistyczne w PWSZ w Chemie powstały w roku 2008, w odpowiedzi na stale rosnące zainteresowanie fenomenem jednego z najpotężniejszych gospodarczo i militarnie państw świata, jakim są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Kraju, który w znacznym stopniu oddziaływuje na ukształtowanie polityczno-gospodarcze Europy i innych kontynentów. Ogromne zainteresowanie językiem angielskim daje możliwość studentom amerykanistyki poznanie amerykańskiej odmiany języka angielskiego, wariantu, którego użytkownicy stanowią 67% tych, dla których angielski jest językiem ojczystym.
Studia amerykanistyczne zostały przygotowane z myślą o osobach:
- pragnących pogłębiać wiedzę na temat kultury i cywilizacji USA;
- miłośnikach języka angielskiego i kultury amerykańskiej;
- kreatywnych, planujących swą przyszłą pracę w instytucjach oświatowo-kulturalnych, samorządowych i rządowych;
- tłumaczach, dziennikarzach i wydawcach czasopism;
- pracownikach agencji Public Relations i doradcach w instytucjach międzynarodowych;
- pragnących interdyscyplinarnego, intelektualnego rozwoju przydatnego w pracy organizacyjno-administracyjnej, gdzie znajomość języka angielskiego jest niezbędna.
Studia pierwszego stopnia na specjalizacji amerykanistycznej odbywają się w oparciu o zajęcia z przedmiotów podstawowych, kierunkowych i specjalizacyjnych prowadzone głównie w języku angielskim, w formie ćwiczeń, konwersatoriów, seminariów i wykładów. Zajęcia akademickie dotyczące cywilizacji amerykańskiej, myśli politycznej i polityki USA, literatury amerykańskiej czy praktycznej znajomości języka angielskiego w wariancie amerykańskim i wiele innych, umożliwiają przekrojową analizę zjawisk zachodzących w Stanach Zjednoczonych w chwili obecnej i w przeszłości.
Powodzenie realizacji ambitnego programu studiów amerykanistycznych, gwarantuje zespół wybitnych specjalistów składający się z profesorów tytularnych, docentów, doktorów oraz asystentów, reprezentujących takie dyscypliny jak komunikacja społeczna, historia, prawo, filozofia, nauki polityczne, socjologia czy kulturoznawstwo.
Kierunek: FILOLOGIA
Specjalność:
Filologia angielska specjalizacja translatoryka stosowana
studia 3 letnie, stacjonarne i niestacjonarne
tytuł zawodowy: licencjat
Absolwent Translatoryki Stosowanej uzyskuje wiedzę i umiejętności pozwalające na wykonywanie atrakcyjnego zawodu tłumacza języka angielskiego w bardzo szerokim zakresie zastosowania, tak w sferze języka technicznego, medycznego, prawniczego a także biznesu czy języka filmu. Pozwala to na wykonywanie wolnego zawodu oraz elastyczną pracę w wielu sektorach życia zawodowego poczynając od pracy tłumacza i doradcy językowego w instytucjach Unii Europejskiej, międzynarodowych korporacjach prawniczych, finansowych, portach lotniczych i morskich czy w redakcjach pism i środków przekazu a także w sferze kultury i sztuki – w pracy tłumacza filmowych wersji językowych czy tłumacza literatury pięknej. Studenci po uzyskaniu dyplomu licencjata mogą ubiegać się o wpis na ogólnopolską listę tłumaczy przysięgłych.
Absolwent studiów zawodowych na kierunku Filologia posiada nie tylko szereg umiejętności komunikacyjnych - takich jak mówienie, pisanie, czy przekład w języku obcym - lecz również rozległą wiedzę na temat literatury, kultury i historii danego kraju. Jako przyszły nauczyciel, absolwent filologii posiada także podstawową wiedzę ogólnopedagogiczną, socjologiczną i psychologiczną niezbędną do zrozumienia społeczno-kulturowego kontekstu kształcenia językowego oraz do konstruowania własnego rozwoju zawodowego. Student podczas toku nauki opanowuje praktyczne umiejętności wzbogacania oraz doskonalenia swojej wiedzy i kompetencji w zakresie praktycznego działania dydaktycznego oraz tworzenia własnego warsztatu metodycznego. Studia na kierunku Filologia w PWSZ w Chełmie są podstawą do zdobycia rzetelnego przygotowania zawodowego, umiejętności refleksyjnego spojrzenia na własną rolę zawodową oraz pogłębionego rozumienia rzeczywistości edukacyjnej.
Kierunek: FILOLOGIA
Specjalność:
Filologia słowiańska - język rosyjski i ukraiński od podstaw - specjalizacja: wspólnotowy ruch graniczny i administracja celna
studia 3 letnie, stacjonarne i niestacjonarne
tytuł zawodowy: licencjat
Uprawnienia agenta celnego
Absolwenci kierunku Filologia specjalność filologia słowiańska, specjalizacja wspólnotowy ruch graniczny i administracja celna, uzyskują tytuł zawodowy licencjata. Studia przygotowują specjalistów w zakresie praktycznej znajomości języka rosyjskiego i ukraińskiego, posiadających wykształcenie ogólnohumanistyczne oraz specjalistyczne z zakresu między innymi: wspólnotowego prawa celnego, postępowania celnego oraz administracji celnej.
Głównym celem specjalizacji jest przygotowanie absolwentów do pracy w instytucjach Straży Granicznej oraz na przejściach granicznych z Rosją, Ukrainą i Białorusią. Absolwenci specjalizacji uzyskują kwalifikacje zawodowe w zakresie: prowadzenia korespondencji służbowej w języku rosyjskim i ukraińskim, prowadzenia negocjacji w wyżej wymienionych językach, znajomości terminologii z zakresu biznesu, prawa, handlu zagranicznego i administracji celnej.
Absolwenci mogą być zatrudniani jako tłumacze oraz specjaliści we wszystkich rodzajach instytucji zajmujących się kontaktami kulturowymi, politycznymi i gospodarczymi z Rosją, Ukrainą i Białorusią, a także w charakterze komentatorów i analityków we wszystkich wymienionych dziedzinach. Absolwenci tej specjalności będą mogli obejmować różne stanowiska w administracji publicznej, samorządowej, Straży Granicznej i Służbie Celnej, Policji, instytucjach obsługujących graniczny ruch osobowy i obrót towarowy (są to m.in.: instytucje zajmujące się cudzoziemcami, agencje celne, firmy spedycyjne, biura podatkowe).
W programie specjalności znalazły się przedmioty, które umożliwią zapoznanie studentów z szerokim zakresem wiedzy dotyczącej Rosji i Ukrainy, a także przedmioty specjalistyczne takie jak: podstawy wspólnotowego prawa celnego, postępowanie celne, taryfa celna, ochrona własności intelektualnej. Ze względu na bliskość geograficzną z Białorusią i Ukrainą proponujemy między innymi: podstawy białoruskiego i ukraińskiego prawa celnego.